Athletics

Athletic Hall of Fame

A History of Excellence

The Severn Athletic Hall of Fame was established in 1981 by Severn's Athletic Association. The Hall of Fame recognizes those who have contributed to athletic excellence at Severn School as a player, coach, or athletic director. At least 10 years must pass between the honoree's last participation at Severn and his or her induction into the Athletic Hall of Fame.
 
1981—Charter Members
Milton R. Roberts ’37
Clayton 'Buddy' Beardmore ’58
Coach Paul J. Kesmodel
Coach G. Parker Lindsay
Coach Cpt Robert H. Woods

1982
Richard R. Pratt ’32
Coach William J. Hoover

1983
Vernon R. Selby ’22
Charles R. Zimmerman ’25
Everett W. Smith ’33
Jiles E. Freeman Jr. ’43
Charles “Chooch” Turner ’68

1984
Edmund Turner ’26
Gordon P. Chung-Hoon ’30
John M. Brenner ’36
John H. Giddings ’50
H. Craig Hubbard ’63

1985
Slade D. Cutter ’31
Lee M. Curry ’57
C. Alan Pastrana ’64

1986
John F. Pendergast ’37
Lawrence McCormick Jr. ’40
Edmund L. Turner ’50
David B. Pickall ’68
Coach Richard E. Webster

1987
John “Jack” Jones ’49
Bruce C. Burns ’61
Charles P. Goodell ’65
Peter H. Eldredge ’68
Anne “Sandy” Barbour ’77

1988
John C. Hampson ’30
Stephen H. Swift ’37
George H. Turner ’68
G. Parker Lindsay Jr. ’73

1989
Ericsson Reed ’31
L. Warren Klauer ’38
Harold T. Smith Jr. ’68

1990
Charles J. Schwartzberg ’56
Stephen L. Clagett ’65
David E. Cloud II ’68

1991
H. Timothy Albrecht Jr. ’53
Michael A. Clark ’65
Harry W. Hurst III ’69
David L. Wright ’69
Coach Sheila J. Keifer

1992
Blair “Buzz” Hall ’47
Richard D. Bennett ’65
Thomas H. Vitzthum ’82
Amy A. Zimmerman ’82

1993
R. Edward Strange ’70
Wendy E. Jones ’83
Coach Julian A. Domenech Sr.

1995
Wilson H. Phipps ’74
Alix Dickey ’79
Coach James Doyle

1996
Stephen C. Rexford Sr. ’62
C. Douglas Carter ’65
Ann Wallace Riefe ’76

1997
Amy Santin Lathrop ’87
Coach Peter L. Dewald
Coach Lynald E. Silsbee

1998
Betty Waters Phipps ’75
Howard C. Petty ’82
Andrew H. Burns ’88
Kathryn O’Connor Guest ’88
Amy J. Hewitt ’87
Athletic Director Fred L. Hewitt III

1999
Ralph M. MacMurray III ’58 *
Brian D. Holman ’79
Catherine M. Herrick ’86
John R. Quinn ’87

2000
John L. Mehlig ’33 *
Matthew Strohm Evans ’60
Joseph D. Stewart ’60
Leroy M. Sparks ’71
Abigail F. Janssens ’81

2001
J. Randolph Coupland III ’37
William W. Hargrave, Jr. ’50
Megan Mylander Hanson ’80
Willie H. Mitchell ’82

2002
Donald L. Nichols ’52
Stacey Hendricks Manis ’81
Ryan K. Wade ’90
Suzanne Weinberg Isidor ’91

2003
Robert H. Kesmodel ’62
Leslie Buono Whitman ’81
James C. Beardmore ’82

2004
Douglas Trettin ’82
Joan Chidester Craft ’94
Coach John C. Bodley

2005
Clifford H. Eley III ’52
C. Stuart Kiehne ’79
John Vereen ’95

2006
James B. McKinney ’55
James C. McNealey ’87
Milford H. Marchant ’92

Joseph N. Schaller ’78
Joel F. Wallenstrom ’87
Katherine Graw Lamond ’96

James W. Mealey ’69 *
Michael K. DeStefano ’84
Jason Zachary Wade ’92
Coach Karen Quarles

Cynthia A. Petty ’77
Joshua S. Sims ’96
Dennard L. Melton ’98

Scott H. Chapin ’82
Julian A. Domenech Jr ’84
Bradley W. Fowler ’93
Peter S. Janney ’96

Courtland D. Williams ’73
Michael D. Long ’90
Monique Jennings Wilson ’96
Ronald J. Staines Jr  ’00

Henry A. Ciccarone ’56 *
Anne Schorreck Wilkerson ’92
John G. Neely ’97
Lindsey Biles Dumont ’01

Kelly W. Burrows ’90
Andrew L. Habeck ’01
Coach Dr. Thomas P. Heslin Jr

2014
Kelly F. Caulk ’84
Michael C. Fidgeon ’84
Schuyler D. Sutton ’03

Julie C. Tice ’96
Joseph K. Salsich ’00
Michael W. Phipps ’03

Erik J Olfson ’81 *
Jeffrey P. Hatch ’97
Quinton Kip Turner ’03
Jessica N. Adam ’04

2017
Frederick M. Codd '90
Sarah Meisenberg '05
George E. Graefe '73

2018 
Jamal Jones '05
Brian Phipps '06
Deon Peters '05

* inducted posthumously

Lower School

Preschool-Grade 5
Chesapeake Campus
1185 Baltimore Annapolis Blvd
Arnold, MD 21012

Middle/Upper School

Grade 6-12
Teel Campus
Severna Park, MD 21146